Město Plzeň musí jednat s investroy odvážněji v zájmu svých občanů

Vřed z centra Plzně ať zmizí, ale město musí jednat s investory odvážněji v zájmu svých občanů. Nabízí se například, aby tu část bytů postavilo samo město.

Vedení města Plzně uzavřelo dohodu s firmami, které koupily černou stavbu tzv. Carimex hyzdící už desítky let centrum Plzně na Letné. Firmy mají s lokalitou smělé plány a chtějí tam udělat velký byznys. Postavit obchoďák, kancelářský komplex a ve třech velkých domech desítky komerčních podle všeho luxusních bytů.
 
Město se rozhodlo jít tomu všemu na ruku. Schválit změnu územního plánu, protože ten stávající bytovou výstavbu zde neumožňuje a prodat developerům všechny potřebné pozemky, ktere zde městu patří.
 
ODS respektive koalice Spolu záměr prezentuje jako svůj velký úspěch a dokonce tahák před blížícími se volbami.
 
Pochopitelně. Nic proti tomu, aby ostudný Carimex konečně zmizel!
 
Ale… Nebyla by to Plzeň, aby to vše nezavánělo tím, že spíš než město a jeho občané bude z chystaného stavebního a podnikatelského velkoprojektu profitovat hlavně někdo úplně jiný než občan.
 
Nerozumím tomu a ani při semináři k dané problematice jsem od pana primátora nedostal vysvětlení, proč jedinou variantou možné budoucí majetkové transakce mezi developery a městem jsou prodeje pozemků navíc za již nyní podivným způsobem stanovenou cenu 5.300 Kč/m2.
 
Proč město nemá ambici zůstat zejména do bytové části projektu zainteresováno coby spoluvlastník a nejedná s developery o směně pozemků tak, aby část zamýšlených bytových domů postavilo samo město jako obecní případně družstevní a nabídlo zde občanům dostupné byty?
 
Luxusních předražených bytů vzniká v Plzni mnoho. Dostupných pro obyčejné smrtelníky minimum.
 
Je to způsobeno tím, že město Plzeň bohužel staví pouze byty sociální pro nízkopříjmové a ohrožené občany a veškerá ostatní bytová výstavba v Plzni se děje v režii soukromých developerů, jimž jde město donekonečna na ruku.Tím rezignuje na možnost samo aktivně vlastní výstavbou nových dostupných bytů ovlivňovat místní trh a tlačit na místní úrovni jak na cenu bytů, tak výši nájemného.
 
Cílem hnutí STAN, s nímž půjde do letošních voleb, je tuto plzeňskou praxi změnit.
Přestat vše prodávat a rozdávat devoleperům, kteří staví s cílem vydělat a výsledkem jsou tudíž drahé byty. Město musí začít samo stavět distupné byty pro smrtelníky.
 
Autor: Bc. Aleš Tolar
starostove-a-nezavisly-logo-ramecek

Jsme STAN Plzeň. Silný a energický tým, který má klíč k lepšímu městu. Chceme Plzeň s vizí, moderní, bezpečnou a čistou. Buďte u toho s námi.

Dejte nám svůj hlas v letošních komunálních volbách 23. a 24. září 2022.

ales-tolar-lidr-stan-plzen-patka

Bc. Aleš Tolar

Lídr kandidátky STAN Plzeň, starosta MO Plzeň 9 Malesice

Chystáte se nás volit a máte otázky? Jste novinář? Chcete STAN Plzeň finančně či jinak podpořit? Neváhejte mne kontaktovat.

E-mail: ales.tolar@stan.cz

Mobil: +420 602 481 823

vaclav-cinadr-stan-plzen-patka

Mgr. Václav Cinádr

Předseda Oblastní organizace STAN Plzeň, krajský tajemník

Chcete se k nám přidat, pomoci v kampani? Jste novinář nebo chcete nabídnout prostor pro reklamu? Neváhejte mne kontaktovat.

E-mail: vaclav.cinadr@stan.cz 

Mobil: +420 728 379 117