Opravit Městské lázně není planý slib

Josefa Bernarda a Aleše Tolara spojuje společná myšlenka – oživit zchátralé Městské lázně na Denisově nábřeží. Přečtěte si, na co se v té souvislosti kandidát na plzeňského primátora ptá a co mu poslanec a náměstek hejtmana odpovídá. 

Josefe, proč jsou podle tebe lázně pro Plzeňáky takovou srdeční záležitostí?
Je to budova z 1. republiky. Festovní železobetonová konstrukce byla postavena s citem a vkusem. Jednalo se svého času o největší a nejmodernější budovu lázní v Československu. Snad každý Plzeňák 40+ lázně navštívil. Mají pro nás génia loci. Jejich odprodej do soukromých rukou bez záruk dalšího rozvoje budovy znamenal proměnu jedné z nejkrásnějších budov Plzně v ošklivou haraburďárnu. Třicet let chátrání této památky je pro občany bolestné. 

Co navrhuješ? 

Jsem přesvědčen, že takto významná a veliká stavba musí opět sloužit veřejnosti. Dnes může jediné využití nabídnout Plzeňský kraj, samozřejmě s podporou města Plzně. Chci, aby budova sloužila občanům Plzně a Plzeňského kraje. 

Ale to již slibovali mnozí. 

To máš pravdu. Já to už před rokem Plzeňákům sliboval také. Za ten rok jsme ale udělali pořádný kus práce. Vypracovala se s více organizacemi studie využití, několik měsíců jednáme se současným majitelem o odprodeji a návrh na odkup předkládám nyní vedení Plzeňského kraje. Myslím, že jsme pro obnovu budovy udělali maximum. 

Myslíš tedy, že je rekonstrukce reálná? 

Ano. Kdybych o tom nebyl přesvědčen, šel bych od toho. Mám již s podobným projektem zkušenost. To byla stavba Techmánie. Když jsem s tímto nápadem přišel poprvé, všichni si klepali na čelo. Techmánie slouží a jedná se o jeden z nejúspěšnějších projektů v našem městě. 

Co by v budově bývalého bazénu mělo být?
Slavnostní sál, velikostí srovnatelný se sálem Besedy. Když vše půjde dobře, dnešní prváci na středních školách zde již budou mít maturitní ples. Sál využije důmyslně prostor bazénu a bude propojen ve vnitřním dvoře se zahradou. Budete tančit, bavit se a o přestávkách můžete korzovat v nádherné zahradě. 

Kromě vlastního bazénu se bude opravovat i další navazující budova?
Ano, ta souběžná s nábřežím. Bude doplněna novostavbou zejména pro galerii. Zde bychom chtěli výstavní prostory a depozitáře pro Západočeskou galerii, sály a zázemí pro zájmovou činnost dětí, část budovy bude vyhrazena pro propagaci našeho kraje, chcete-li okresů. Výstavy, akce, prodejní trhy ale budou dočasné. Nechceme expozice, na které se bude pouze prášit. Bude na podnikatelích, starostech a dalších obyvatelích, aby se vhodně a atraktivně prezentovali. 

Co dál? 

Jsme jediným českým krajem, kde aktivně přežívá folklór. Naši muzikanti zejména na Domažlicku udržují tradici krojů, lidové zábavy a písní. Vždy jsem fascinován jak v Bavorsku či Tyrolsku jsou hrdí na své kroje. Na pouti vidíte mladé v džínách a v krojové kazajce. Na jednom pódiu hraje rock, na druhém dechovka. Všichni se baví a jsou hrdí na své tradice. Chceme prostory pro folklórní soubory našeho kraje. Zde mohou mít zázemí pro zkoušky, výchovu mladých a ve velkém sále mohou Plzeňákům ukázat, co umí. 

Takže vše? 

Ještě kavárna. Bude spojená s prosklenou terasou v nejvyšším patře budovy. Takový nádherný pohled od kapučína na Plzeň nikde nenajdete. Naposledy chci zmínit enviromentální rozměr budovy. Mimo sálu chceme budovu energeticky pasívní. Počítáme se soustavou tepelných čerpadel. Podloží u řeky je pro tento záměr ideální. Zelené střechy budou mít výměru 1000 m2 a střešní zahrady 780 m2. Střecha budovy bazénu bude využita pro fotovoltaiku. Maximálně chceme do budoucna eliminovat náklady na provoz. Část prostor bude věnována enviromentálnímu centru. Klima v městech se bude dramaticky měnit. Ještě s tím můžeme něco dělat. Co? K tomu by mělo napomoci právě toto centrum. 

Co vzkázat Plzeňanům na závěr? 

Máme obrovskou příležitost vybudovat pro občany živé multifunkční, vzdělávací a zábavné centrum. Vyřešíme mnoho problémů. Opravíme budovu, které si všichni vážíme, zajistíme prostory pro naše instituce, vybudujeme ojedinělý prostor pro naše setkávání. Kraj a město do toho musí jít společně. 

Autor: STAN Plzeň