Jak správně volit?

Komunální volby klepou na dveře. Proběhnou již tento pátek a sobotu. Budeme rádi, když nám dáte svou důvěru. Jak správně volit? Nejste si jisti? Přečtěte si tento článek.

V první řadě je důležité přijít v pátek 23. 9. od 14:00 do 22:00 nebo v sobotu od 8:00 do 14:00 do volební místnosti v místě bydliště. Pokud si zapomenete volební lístky doma, nevadí, dostanete nové, ale nezapomeňte si s sebou vzít občanský průkaz.

Volit se bude jak na „velkou“ radnici (magistrát), tak i na radnice jednotlivých obvodů. Proto jsou k dispozici 2 velké volební listy. Nezapomeňte umístit křížky na oba a vložit obě „plachty“ do obálky, kterou následně vhodíte do urny.

Volit naše kandidáty na „velkou“ i „malou“ radnici je víc než důležité, aby mezi nimi bez problémů fungovala spolupráce. Ideální stav je, aby koalici na magistrátu „kopírovala“ koalice na radnici obvodu.

Jak tedy správně volit?

V komunálních volbách pak máte jako volič v podstatě jen tři možnosti, jakým způsobem volit:

1) Dáte jeden velký křížek kandidátce Starostů a nezávislých s podporou Zelených, čímž vyjádříte nejvyšší možnou podporu našemu hnutí i všem našim kandidátům. Rozdávat malé křížky v rámci naší kandidátky nemá žádný význam, v tomto případě se k nim nepřihlíží.

2) Zvolíte celé naše hnutí Starostové a nezávislí (velkým křížkem) a k tomu rozdáte některé preferenční hlasy (malými křížky) vybraným lidem z jiných kandidátek. Tímto způsobem volby je míra podpory pro naše kandidáty nižší právě o počet malých křížků, které rozdáte jiným politickým uskupením.

3) Nedáte žádné straně velký křížek a budete rozdělovat malé křížky napříč vícero stranami (až do maximálního počtu uvedeného v horní části volebního lístku). I tento způsob volby je možný, ale celkově tak váš hlas ztrácí na hodnotě, protože ho štěpíte na malé části mezi více stran. 

POZOR: V komunálních volbách nekroužkujeme, ale KŘÍŽKUJEME. Dáte-li na hlasovacím lístku více než jeden velký křížek, nebo rozdáte-li více malých křížků, než je limitní počet (uveden v horní části lístku), nebo budete kroužkovat místo křížkování, bude váš hlas prohlášen volební komisí za neplatný! 

Ať zvolíte kterýkoli způsob volby, děkujeme vám za účast u voleb a za vaši důvěru vloženou v hnutí Starostů a nezávislých v Plzni s podporou Zelených.

Autor: Mgr. Libor Janíček