Hnutí STAN v Plzni bude součástí čtyřkoalice

Dnes byla uzavřena dohoda, která spěje k vytvoření čtyřkoalice ANO 2011, Pirátů, STAN a PRO Plzeň v Zastupitelstvu města Plzně. Starostové a nezávislí se ziskem 7,70 % hlasů i přes nelehká jednání a rozhodování, dohodli maximum možného pro prosazení programu, který je klíčem k lepší Plzni. Zároveň zástupci všech stran deklarovali, že příští čtyři roky povedou Plzeň bez podpory nezávislých zastupitelů zvolených na kandidátce SPD.

Ještě během sobotní noci vyjednavači STAN v čele s Alešem Tolarem dohodli a podepsali memorandum o spolupráci s Piráty a hnutím ANO 2011, které v tu chvíli mělo vyjednanou podporu i dvou nezávislých zastupitelů zvolených za SPD. Šlo o potvrzení spolupráce s ANO a Piráty, nikoli konečnou podobu koalice. Jednalo se dál. Nicméně, byla poměrně rychle rozehrána velká mediální hra zástupci stran plzeňské koalice SPOLU, kteří brzy zasednou v Zastupitelstvu města Plzně opozičních lavicích.

„Chtěl bych se omluvit koaličním partnerům, Pirátům a STAN, že museli podstoupit to martyrium, protože oni s SPD nikdy nejednali. Já jsem pana Kůrku (Jana, za SPD), kterého považuji za velmi seriózního pána, který se stará o sport v Plzni, požádal, aby mě s panem Jaroslavem Kubalíkem podpořili. To se stalo a vůbec jsem netušil, že z toho vznikne takový hon na zajíce,“ uvedl v rozhovoru pro Echo24 budoucí primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Tým Starostů se zástupci SPD skutečně nevyjednával a jak uvedl sám místopředseda hnutí STAN Pavel Čížek koalice s SPD nebyla uvažována: “Chci všechny ubezpečit o jednom, ani na chvíli jsme neuvažovali o koalici s SPD.” 

Roman Zarzycký v několika rozhovorech zdůraznil, že předmětem žádných jednání zúčastněných stran nikdy nebyla přímá dohoda o koalici s SPD. S nezávislými kandidáty za SPD vyjednávalo samostatně pouze ANO 2011 s cílem posílit tak v úvodu povolebních vyjednávání svůj zastupitelský klub.

Nová koalice v Zastupitelstvu města Plzně bude mít, po podepsání finální koaliční dohody, 28 členů ze 47 zastupitelů. Po 28 letech tak bude vedení města bez účasti ODS a hlavně bez vlivu jejích „zákulisních hráčů”. Koalice bude složena ze zastupitelů těchto uskupení: ANO 2011 (15), Piráti (4), STAN (4) a PRO Plzeň (5).

Nově zvolenými členy koaličního klubu STAN v Zastupitelstvu města Plzně jsou: Bc. Aleš Tolar, lídr kandidátky STAN, Ing. Petr Náhlík, Mgr. Světlana Budková a Mgr. Václav Chaloupek. 

Naši kandidáti vstoupí do pozic ve vedení města Plzně v nelehké době. Navíc musí uspět v prostředí, kde po dlouhá desetiletí působili politici koalice SPOLU. Jak říká Aleš Tolar: “Musíme přesvědčit Plzeňany o svém odhodlání pomoci rozvoji města tvrdou prací a transparentním jednáním.”

Zástupci všech čtyř uskupení se shodli na tom, že v koalici, na které se dnes dohodli, dospějí k významné programové shodě a na tomto půdorysu mohou svým voličům zaručit naplňování programů, s nimiž do voleb šly. 

Půdorys koalice bude totožný s tou, která už půl roku dobře funguje na úrovni Plzeňského kraje. Dle dnešní dohody se primátorem Plzně stane Roman Zarzycký (ANO 2011), jeho náměstky budou Pavel Bosák (Piráti) a Aleš Tolar (STAN). 

O průběhu a výsledcích dalších jednání, stejně jako datu podpisu koaliční smlouvy budeme informovat.

Autor: STAN Plzeň