Rozsáhlá oprava fontány před muzeem je v plném proudu, voda z ní bude prýštit příští rok.

Několik let je kašna před Západočeským muzeem bez vody a Plzeňané se dlouho ptali, kdy dojde k její opravě. Nyní se tak konečně děje. Náročná rekonstrukce, při níž se bude muset vyměnit takřka vše, vyjde na více než osm milionu korun. Voda by se pak měla do vodotrysku vrátit v příští sezoně. 

Fontána před Západočeským muzeem je v havarijním stavu a bez vody byla už loni. Dnes už jsou na místě dělníci a těžká technika. S pracemi by měli skončit v listopadu. „Podle zpracované projektové dokumentace je v plánu vybourání stávající technologické šachty. V jejím místě bude vybudována nová, která zároveň bude připojena na stávající vodovodní, kanalizační přípojky i přípojku elektrické energie. Šachta se pak propojí s fontánou a osadí moderními technologiemi, které jednak zajistí nové vodní efekty, ale také ovětrávání,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar (STAN). 

Fontána dostane také čidla na monitorování vnějších podmínek. Zároveň dojde k rekonstrukci nadzemní betonové části fontány a upraví se pro rozvody nových technologií. „Nakonec budou provedeny terénní úpravy v okolí fontány,“ doplnil Tolar s tím, že náklady celkem dosáhnou na 8,25 milionu korun včetně DPH. 

„Když se ukázalo, že fontána je v celkovém havarijním stavu, byla zvažována i varianta jejího nahrazení úplně novou, moderního typu. Jsem ale rád, že převládl názor fontánu celkově zrekonstruovat a ponechat jí její původní podobu, na kterou jsou Plzeňané po léta zvyklí,“ dodal Tolar. 

Vodotrysk je v provozu od roku 1996. Kompletní rekonstrukcí prošel už v roce 2008. Během let řešili správci jen závady vzniklé běžným provozem nebo poškození od vandalů. Na Plzeňské Drbně jsme o závadě na kašně informovali naposledy v létě 2021. Tehdy ji paradoxně vyřadily z provozu silné deště. Slejváky velmi nasytily půdu, ve které byla původní kabeláž, stará více než 30 let. V důsledku toho došlo k závadě elektrického vedení. V posledních letech neprošla fontána revizí a byla mimo provoz. 

Autor: Zuzana Duzbabova

Zdroj: Plzeňská drbna